tiistai 23. huhtikuuta 2013

Pyöräilijä - Tavis -Pyöräilijä Sanakirja


Pyöräily maailmassa liikkuu paljon outoja sanoja ja termejä varsinkin Etappiajoihin liittyen. Olen itse vasta hiljattain siirtynyt pikaluistelusta pyöräilyyn ja tällä viikolla osallistun ensimmäisiin etappikilpailuihini AHH-ajoihin. Tämän vuoksi pyysin Nishiki CCH Racing Women teamin kapteenia Riina Miettistä suomentamaan muutaman pyöräilytermin. Tässä teille siis Pyöräilijä - Tavis -Pyöräilijä Sanakirja:
Viikonlopun lenkillä joukkue huoltoauton kanssa. Kuvaaja: Esko Lius


 • Etappiajo = kilpailumuoto pyöräilyssä, jossa kilpailu koostuu useista yksittäisistä pyöräilykilpailuista, joiden tulokset ja kilpailuaika lasketaan yhteen lopputuloksiin.Etapin parhaat palkitaan ja kokonaiskilpailua johtava etapin jälkeen kantaa usein keltaista paitaa, punaista paitaa, valkoista paitaa tai vastaavaa. Etappikilpailun lopputuloksien parhaat palkitaan erikseen. 
 • Linja-ajo = yksittäinen yhteislähtömaantiepyöräilykilpailu, myös ratapyöräilyssä on yhteislähtökilpailu        
 • Prologi= väliaikalähdöllä ajettava aika-ajo, jossa nopeimmin lyhyen reitin ajanut on voittaja. Etappikilpailun avausetappi.
 • Tempokilpailu= väliaikalähdöllä ajettava aika-ajo, jossa nopeimmin reitin ajanut voittaa. Matkat pidempiä kuin prologissa.
 • Korttelikilpailu= lyhyt, teknisesti haastava, useine mutkineen ja mukulakivineen suoritettava yhteislähtökilpailu maantiepyörillä
 • Hyvityssekunnit= etappikilpailuissa käytetään etapeilla esim 5 parhaan osalta, että he saavat linja-ajossa hyvityssekunteja sijoituksensa mukaisesti, jotta samalla ajalla maaliin tulleet erottuvat toisistaan ja sijoituksella on merkitystä, kun aikaeroa ei muuten synny.
 • Irtiotto= maantieyhteislähtökilpailussa isosta ryhmästä karkuun lähtenyt ryhmä tai yksittäinen ajaja.
 • Kiri= maantieyhteislähdössä ennen maaliviivan ylitystä, ajajat kirivät viimeiset sadat metrit voittaakseen kilpailun
 • Välikiri= kilpailun aikana, kilpailun järjestäjän ennalta ilmoittamassa pisteessä on kiripaikka, johon ensimmäisenä tullut kilpailija saavuttaa pisteitä tai tavarapalkintoja tai rahaa. Etappikilpailuissa kansainvälisesti ajetaan erikseen pistepaidasta, niin sanotusta pallopaidasta, palkitaan erikseen. 
 • Neutraalihuolto= kilpailun järjestäjän puolueeton huoltoauto, josta ajaja saa teknistä apua tarvittaessa
 • Huoltoauto = kilpailussa, jossa on kolme saman seuran ajajaa, saavat halutesssaan mukaan huoltoauton, josta saavat tarvittaessa teknistä huoltoapua pyörälle kilpailun aikana
 • Tuomariauto = yhteislähtökilpailussa ajajien edellä sekä perässä voi ajaa auto, jossa on kilpailun tuomari, joka seuraa, ettei kilpailun aikana tapahdu sääntörikkomuksia sekä informoi irtio-ottojen aikaeroista huoltoautoja sekä kilpailijoita.
 • Etuauto = ajaa yhteislähtökilpailun kilpailijajoukon edellä varmistaen että kilpailureitti on turvallinen ja avoin sekä varoittaa vastaantulevaa liikennettä ja risteysvahteja.
 • Maalikamera = sähköinen maaliviiva, jossa kuvataan maaliintulo maaliviivaa ennen ja sen jälkeen. Videolta voidaan kiritapauksissa tutkia ketkä olivat missäkin järjestyksessä maaliviivan ylittyessä. Helpottaa tulosten varmistamisessa.
 • Lähtökuittaus= useissa yhteislähtökilpailuissa osanottajat varmistetaan ennen kilpailun alkua kirjallisesti allekirjoittamalla oman nimen kohdalle, että on ollut paikalla startissa.
 • Joukkueet= useissa seuroissa on seurajoukkueita, jotka yhteislähtökilpailuissa yrittävät taktikoida joukkueena kilpailussa jotta saisivat oman seuran kuljettajan ajettua voittoon.Ei kommentteja:

Lähetä kommentti